fbpx

Saules paneļu uzstādīšana – Biežāk uzdotie jautājumi

Kādi ir saules paneļu parka būvniecības posmi?

Saules paneļu uzstādīšana ir labākais veids, kā samazināt elektrības rēķinus. Lai legalizētu saules elektrostaciju, nepieciešams sagatavot vairākus dokumentus. Šeit uzņēmums SIA Nord Solar iepazīstina ar dažādiem darba posmiem, kas nepieciešami saules paneļu parka izbūvei, kā arī sniedz dokumentācijas aprakstu:

  • cenu piedāvājuma un rentabilitātes aprēķina sagatavošana;
  • projektēšana;
  • pieslēgums elektrotīklam;
  • aprīkojuma uzstādīšana;
  • dokumentācija (t.sk. būvētāja atbilstības deklarācija, mērījumu protokoli, elektroiekārtas audits, būvatļauja un ekspluatācijas atļauja, elektrotīkla pieslēguma līgums, elektroenerģijas pārdošanas līgums, atbalsta shēmu dokumentācija).

Vai Latvijā ir pietiekami daudz saulainu dienu?

Jā, ir. Pētījumi rāda, ka Latvijā saule spīd vidēji 1800–2000 stundas gadā, kas dažādos reģionos var nedaudz atšķirties. Bet faktiski tiešie saules stari nemaz nav galvenais priekšnoteikums saules elektrostaciju darbībai.  Lai no saules enerģijas ražotu elektrību, pietiek arī ar saules gaismu. Svarīgi zināt, ka vēsāks klimats veicina saules paneļu darbu, turklāt aptuveni 0,5% uz 1 ˚C.

 

Vai saules paneļu atrašanās vietai ir nozīme?

Saules paneļu parka produktivitāte visaugstākā ir tad, ja paneļi ir vērsti uz dienvidiem 30–40˚ leņķī un tie netiek noēnoti. Ideālas uzstādīšanas vietas trūkumu var kompensēt, izmantojot palīglīdzekļus. 

 

Kad Latvijā ir galvenā sezona elektroenerģijas ražošanai no saules enerģijas?

Latvijas apstākļos visefektīvākais saules elektrostaciju ražīguma periods ir no marta līdz septembrim. Rudenī un ziemā tiek saražoti tikai 10–20% no visas enerģijas.

 

Cik ilgā laikā saules elektrostacijas atmaksājas?

Saules elektrostacijas parasti atmaksājas 7–8 gados. Tas lielā mērā ir atkarīgs no tā, cik daudz elektrības tiek patērēts uz vietas.

Vai saules paneļu uzstādīšana palīdz iegūt labāku ēkas enerģijas marķējumu?

Saules elektrostacijas uzstādīšana uz jumta ir viens no rentablākajiem veidiem, kā iegūt ēkas A klases enerģijas marķējumu vai pat padarīt ēku par “plus enerģijas māju”.
 

Cik jaudīgu saules elektrostaciju plānot?

Būvējot saules elektrostaciju, vissvarīgākā ir tās jauda. Lai sasniegtu vislabāko rentabilitāti, jāizvēlas tāda lieluma stacija, kas sedz uz vietas esošo patēriņu.
Aprēķinot elektrostacijas jaudu, iespējams balstīties uz Igaunijas saules elektrostaciju vidējo elektroenerģijas daudzumu ─ 1000 kWh gadā uz 1 kW elektrostacijas.
Tādēļ, ja jūsu māja patērē 9000 kWh gadā, būtu nepieciešama 9 kW liela elektrostacija.
Vienmēr ir iespējams uzbūvēt lielāku saules elektrostaciju. Tādā gadījumā atlikušo elektroenerģiju var pārdot atpakaļ tīklam.

 

 

Kādas ir uzņēmuma SIA Nord Solar piedāvātās garantijas?

Saules paneļiem ir 10–12 gadu ražotāja garantija pret ražošanas defektiem un 25 gadu garantija 80–85% saules paneļu efektivitātei. Invertoram ir 5–10 gadu garantija atkarībā no ražotāja. Uz uzstādīšanas darbiem attiecas 2 gadu garantija. Uzņēmums Nord Solar piedāvā sakiem klientem ar apdrošinātu kWh garantiju, kas pasargā saules paneļu īpašnieku no nepietiekamas veikspējās riska. Ja saules paneļu sistēma, saražo mazāk enerģijas, nekā garantēts, Jums tiek atmaksāta starpība.

 

Kāda veida uzturēšana nepieciešama saules elektrostacijai?

Saules elektrostacijām nav nepieciešama liela apkope. Tā kā paneļos nav mehāniski kustīgu daļu, vienīgā nepieciešamā regulārā pārbaude ir tā, lai saules paneļu moduļi būtu tīri, bez putekļiem vai ziedputekšņiem, un ir jāuzmanās, lai tie uz jumta netiktu pārklāti ar lapām, sniegu vai citiem dabīgiem vai cilvēka darbības rezultātā radītiem materiāliem.

Prakse rāda, ka tas nepieciešams ļoti reti. Ja slīpuma leņķis attiecībā pret plakni ir lielāks par 10 grādiem, paneļus notīrīs lietus. Ja saules paneļi tiek uzstādīti blakus ēkai, uz kuru attiecas prasība par darbības organizēšanu, arī saules elektrostacija tek iekļauta šajā pakalpojumā. Lai nodrošinātu maksimālu ražīgumu, saules paneļu parka apkopi iesakām veikt vismaz reizi gadā.

 

Vai ir vērts ņemt aizdevumu saules paneļu parka izbūvei?

Aizdevums ir labs instruments, lai izbūvētu un ierīkotu saules paneļu parku. Šajā gadījumā procentu likmes ir mazākas nekā citiem mazajiem aizdevumiem, sākoties no 4,9%. Aizdevumu saules paneļu parka celtniecībai var ņemt līdz 10 gadiem.

 

Vai saules elektrostaciju var uzbūvēt uz visu veidu jumtiem?

Saules paneļus var uzstādīt uz visu veidu jumtiem, taču pirms paneļu uzstādīšanas būtu prātīgi, ja speciālists novērtētu jumta seguma un konstrukciju stāvokli, jo paneļi uz jumta paliks ilgi (uz 25–35 gadiem).